MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA „EUROPA POSTMEDIAEVALIS 2024. PATTERNS & INSPIRATIONS” planowana jest w dniach 23-25 kwietnia 2024 r. Odbędzie się w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to czwarte z wydarzeń naukowych, organizowanych cyklicznie co dwa lata z inicjatywy międzynarodowego stowarzyszenia „Europa Postmediaevalis Research Group”, w wybranych, europejskich ośrodkach akademickich. Konferencje skupiają wiodących badaczy specjalizujących się w studiach nad kulturą materialną okresu nowożytnego (tj. z XV/XVI-XIX w.), zwłaszcza nad szeroko pojętymi wyrobami ceramicznymi. Wybór Polski jako miejsca organizacji kolejnej sesji świadczy o znaczeniu wkładu polskich archeologów w studia nad kulturą materialną doby nowożytnej i zainteresowaniu zagranicznych naukowców polskimi badaniami i kolekcjami zabytków.

Archeologia okresu nowożytnego jest dyscypliną coraz prężniej rozwijającą się w ostatniej dekadzie, przede wszystkim ze względu na znaczenie tej epoki dla kształtowania się dzisiejszego, kulturowego i geopolitycznego obrazu Europy. Planowana konferencja nie tylko znakomicie wpisuje się w ten aktualny trend badawczy, ale jest też odpowiedzią na zapotrzebowanie międzynarodowego środowiska naukowego. Dlatego też głównym – obok prezentacji wyników najnowszych badań i znalezisk archeologicznych – celem konferencji jest integracja środowiska naukowego, zwłaszcza badaczy z krajów Europy środkowej i wschodniej. Obrady stworzą możliwość nie tylko wzmocnienia współpracy międzynarodowej, ale też podjęcia wspólnych projektów interdyscyplinarnych.

Obrady zaplanowano w ciągu trzech dni, w związku z czym liczbę aktywnych uczestników (referentów) ograniczono do około 40 osób. Konferencja planowana jest w formie hybrydowej (stacjonarnie i on-line). Obradom towarzyszyć będzie sesja posterowa. Przewidziane są także warsztaty ceramologiczne, pozwalające zapoznać się uczestnikom ze zbiorami znalezisk ceramiki z różnych stanowisk polskich, uzupełnione prezentacją kolekcji i wystaw archeologicznych w dwóch stołecznych instytucjach – w Muzeum Warszawy i w Zamku Królewskim. W zamyśle organizatorów działania te mają służyć także promocji dorobku polskich naukowców.

Stronę internetową konferencji znajdą Państwo tutaj:
STRONA INTERNETOWA KONFERENCJI

Program konferencji zamieszczony jest tutaj:
PROGRAM KONFERENCJI

Księgę zawierającą abstrakty z konferencji znajdą Państwo tutaj:
KSIĘGA ABSTRAKTÓW

Konferencja będzie transmitowana na żywo na kanale ArcheoTV w serwisie YouTube

Dzień 1 konferencji.

Dzień 2 konferencji.

Dzień 3 konferencji.

Partnerami Fundacji w realizacji niniejszego projektu byli:
Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk,
Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, 
Stowarzyszenie „Europa Postmediaevalis Research Group”

Głównymi realizatorami projektu są:
dr Magdalena Bis, 
dr Maciej Trzeciecki,

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II”

Finansowanie projektu:
Ministerstwo Edukacji i Nauki,
Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk,
Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *