Przedmiotem zadania jest przygotowanie i wydanie albumu etnofotograficznego prezentującego różne wymiary wiejskiego dzieciństwa w perspektywie wizualnej i narracyjnej. Celem jest stworzenie wielogłosowej opowieści o najmłodszych członkach wiejskich społeczności w perspektywie kilkudziesięciu lat (koniec XIX w. – 1 poł. XX w.). Intencją jest zwrócenie uwagi na rolę dziecka w tradycyjnej społeczności agrarnej w jego bogatym spektrum uniwersalnych wartości i współzależności (rodzinnych, międzyludzkich, ekosystemowych).
Celem projektu jest prezentacja zanikających już zjawisk kulturowych związanych z dzieciństwem i dorastaniem na wsi. Szczególną uwagę poświęcimy zagadnieniom ze sfery obyczajowej, zwyczajowej i obrzędowej. Zależy nam stworzeniu opowieści – za pomocą słowa i obrazu – o dziecku wychowującym się w specyficznych warunkach środowiskowych, kulturowych i ekonomicznych. Wiarygodność i rzetelność przekazu wymaga ukazania złożoności relacji rodzinnych, międzyludzkich, przyrodniczych, świeckich i sakralnych. W publikacji przedstawione zostaną więc różne sfery życia i funkcjonowania najmłodszych członków wiejskiej społeczności, co oddają następujące części składowe albumu: Portrety, czyli dzieci wiejskie w obiektywie aparatu; Miejsce dziecka we wspólnocie lokalnej i rodzinnej; Obrazy bliskości i więzi rodzicielskich; Wychowanie do pracy i poprzez pracę; Ekosystem dziecka wiejskiego, czyli w relacji z ludźmi, zwierzętami i przyrodą; Dzieciństwo jako okres beztroski i zabawy?; Udział dzieci w obrzędowości świeckiej i religijnej; Szkoła wiejska, krótki czas beztroski; Dzieciństwo uwikłane w większe i mniejsze dramaty; Zdjęcia, których nie ma, czyli sfera dziecięcego życia nieobjęta obiektywem…
Archiwalne fotografie, to część kolekcji znajdującej się w IAE PAN w Warszawie. Zależy nam, aby publikacja ta cechowała się dostępnością formalną i językową oraz atrakcyjną treścią i oprawą graficzną. Adresowana jest ona do szerokiego grona odbiorców, z terenów wiejskich oraz mało- i wielkomiejskich. Pod względem edytorskim album dostosowany będzie do potrzeb odbiorców w różnym wieku.
Partnerami Fundacji w realizacji niniejszego projektu są:
Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk,
Głównymi realizatorkami projektu są:
dr hab. Katarzyna Kość-Ryżko prof. IAE PAN,
dr Ewa Baniowska-Kopacz,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.
Finansowanie projektu:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.