„Archeologia Mazowsza”
zapraszamy na warsztaty!

Poznaj życie mieszkańców Mazowsza sprzed setek i tysięcy lat – weź udział w wyjątkowych warsztatach dotyczących archeologii naszego regionu!

Fundacja Przyjaciół Instytutu Archeologii i Etnologii PAN wraz z zespołem popularyzatorów z Archeologicznych Warsztatów i Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego serdecznie zapraszają na wakacyjne, weekendowe zajęcia edukacyjne, na których dotkniemy najdawniejszej historii Mazowsza.

Dla kogo są te zajęcia?

Warsztaty „Archeologia Mazowsza” skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 7-12 lat z woj. mazowieckiego. Są to zajęcia bezpłatne. Na zajęcia obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona – szczegóły niżej!

Co będziemy robić?
Naprawdę sporo!

Na naszych zajęciach:

  • poznasz tajniki pracy archeologów
  • dotkniesz rekonstrukcji zabytków sprzed tysięcy lat
  • weźmiesz udział w licznych archeologicznych aktywnościach
  • dowiesz się jak żyli ludzie w prahistorii i średniowieczu na Mazowszu
  • i zrozumiesz, jak niezwykłe jest dziedzictwo archeologiczne Twojej małej ojczyzny!

Brzmi ciekawie, prawda?
A to dopiero początek!

Czekają na Ciebie aż cztery wyjątkowe spotkania i cztery fascynujące tematy:

  1. Praca archeologa – zobaczymy na czym polega archeologia i czym jest dziedzictwo archeologiczne, dowiemy się jak wiele można odkryć na obszarze Mazowsza, obejrzymy rekonstrukcje zabytków odkrywanych na wykopaliskach, wykopiemy i opiszemy repliki znalezisk, a także spróbujemy swoich sił w konserwacji zabytków.
  2. Mazowsze w epoce kamienia – posłuchamy o tym, kiedy na Mazowszu pojawili się pierwsi ludzie, zobaczymy w jaki sposób radzono sobie z trudami życia pod koniec epoki lodowcowej, zmierzymy się z paleolitycznymi wynalazkami i dowiemy się jak zmieniło się życie ludzi po rozpoczęciu neolitu – czasów pierwszych rolników.
  3. Mazowsze w epokach metali – dowiemy się w jaki sposób dawni mieszkańcy Mazowsza pozyskiwali brąz i żelazo, zrozumiemy w jaki sposób zmieniło się życie ludzi po wprowadzeniu do codziennego użytku przedmiotów wykonanych z różnych metali, posłuchamy o starożytnych piecach dymarskich i wykonamy repliki metalowych ozdób.
  4. Mazowsze w czasach średniowiecza – poznamy historię przybycia na tereny Mazowsza Słowian – przodków Polaków, przeprowadzimy manewry niczym piastowscy wojowie, spróbujemy swoich sił w średniowiecznych rzemiosłach i zobaczymy, jak zmieniło się Mazowsze wraz z rozwojem kultury rycerskiej.

Jak wyglądają nasze warsztaty?


Na naszych warsztatach będziemy brać udział w licznych aktywnościach, odtwarzając przy tym życie ludzi z epoki kamienia, epoki brązu, epoki żelaza oraz czasów średniowiecza. Wykorzystamy do tego rekonstrukcje zabytków odnalezionych przez archeologów na terenie Polski, w tym zwłaszcza na obszarze Mazowsza. Zajęcia odbywać się będą w budynku Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego na Kampusie Głównym UW. Warsztaty będą realizowane w dwóch grupach wiekowych: 7-9/10 lat oraz 10-12 lat. Pojedyncze zajęcia potrwają 2 godziny, a mniej-więcej w połowie każdego spotkania przewidziana jest krótka przerwa na złapanie oddechu od wszystkich archeologicznych emocji

Terminy spotkań:

  • Sobota 09.08. – zajęcia nr 1
  • grupa młodsza 10:30-12:30,
  • grupa starsza 13:00-15:00
  • Sobota 16.08. – zajęcia nr 2
  • grupa młodsza 10:30-12:30,
  • grupa starsza 13:00-15:00
  • Sobota 23.08. – zajęcia nr 3
  • grupa młodsza 10:30-12:30,
  • grupa starsza 13:00-15:00
  • Sobota 30.08. – zajęcia nr 4
  • grupa młodsza 10:30-12:30,
  • grupa starsza 13:00-15:00

Zajęcia będą się odbywać w budynku Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, pod adresem Krakowskie Przedmieście 26/28, 01-927 Warszawa, w budynku dawnej Szkoły Głównej. 

Kto prowadzi zajęcia?

Zajęcia poprowadzą edukatorzy z firmy Archeologiczne Warsztaty – zawodowi archeolodzy i doświadczeni popularyzatorzy nauki, którzy prowadzili zajęcia dla ponad 80.000 Młodych Archeologów z ponad 600 szkół w całej Polsce. O ich pracy możecie poczytać tutaj: www.archeologicznewarsztaty.pl

Czy trzeba się przygotować?

Nie musisz ze sobą niczego zabierać – zapewniamy wszystkie materiały potrzebne do prowadzenia zajęć. Pamiętaj tylko, żeby wziąć ze sobą coś do picia – latem bywa naprawdę gorąco!

Jaki jest koszt zajęć
i jak zapisać się na zajęcia?

Zajęcia są bezpłatne. Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona – liczba uczestników w każdej grupie wiekowej to 25 osób. Rejestracja uczestników zajęć odbywa się poprzez formularz zapisu – znajdziesz go klikając w poniższy zwój.

Informacje

  • Prowadzący zajęcia nie są odpowiedzialni za dzieciaki w czasie zajęć – rodzic musi być obecny w pobliżu!
  • Pierwszeństwo mają Ci uczestnicy, którzy zadeklarują możliwość uczestnictwa we wszystkich 4 spotkaniach/terminach.
  • Rejestrując się na zajęcia wyrażają Państwo zgodę na wypełnienie krótkiej i anonimowej ankiety
    dotyczącej edukacji w zakresie dziedzictwa kulturowego.

Rejestracja na zajęcia

Zapis na warsztaty

Do archeologicznego zobaczenia!

Informacje o projekcie
„Dziedzictwo archeologiczne Mazowsza jako źródło świadomości kulturowej dzieci w wieku szkolnym”

„Dziedzictwo archeologiczne Mazowsza jako źródło świadomości kulturowej dzieci w wieku szkolnym” to innowacyjny projekt mający na celu kształtowanie świadomości kulturowej, postaw patriotycznych i zainteresowania lokalną przeszłością wśród Odbiorców – uczniów klas I-V szkół podstawowych z woj. mazowieckiego. Koncentruje się na pomijanym w podstawie programowej elemencie dziejów Polski, w tym dziejów Mazowsza – dziedzictwie archeologicznym prahistorii. Projekt realizowany będzie poprzez cykl weekendowych warsztatów (lipiec-sierpień 2025), w ramach których Uczestnicy poznają kulturę materialną i duchową społeczności zamieszkujących obszar Mazowsza poprzez udział w zajęciach edukacyjnych opartych o specjalnie przygotowany scenariusz łączący elementy teoretyczne (podstawy wiedzy o dziedzictwie) z praktycznymi (odtwarzanie dawnych rzemiosł oraz zwyczajów społeczności pradziejowych). Działania wpłyną na: – zdobycie wiedzy i umiejętności – szacunek do lokalnego dziedzictwa i historii, – zrozumienie procesów kształtujących Europę Efektem projektu będzie zarówno edukacja uczniów, jak i stworzenie otwartych zasobów edukacyjnych dla nauczycieli i uczniów, dostępnych na dedykowanej stronie internetowej po zakończeniu projektu. Innowacyjność projektu polega na połączeniu edukacji z doświadczaniem historii, co znacznie zwiększa jej przyswajalność. Działania wpisują się w misję MEN, kultywując lokalny patriotyzm i budując świadomość historyczną i kulturalną młodego pokolenia.

Partnerami Fundacji w realizacji niniejszego projektu są:
Archeologiczne Warsztaty
Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego

Głównymi realizatorami projektu są:
Paweł Dziechciarz,
Agnieszka Łukowska-Dziechciarz
dr Zbigniew Kubiatowski

Zajęcia finansowane są ze środków programu Ministerstwa Edukacji Narodowej pn. „Nasze tradycje”. Moduł: Edukacja i świadomość kulturalna, w ramach realizacji projektu pt. „Dziedzictwo archeologiczne Mazowsza jako źródło świadomości kulturowej dzieci w wieku szkolnym” (numer wniosku NT/2025/281)


Podobne wpisy