W 2020 roku Fundacja Przyjaciół IAE PAN oraz Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk wspólnie zrealizwali projekt „Grodzisko Piotrówka w Radomiu w świetle badań archeologicznych 2010-2013. Część I: stratygrafia i chronologia”, przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa

Celem projektu było opracowanie, przygotowanie do druku i publikacja wyników badań archeologicznych przeprowadzonych na grodzisku Piotrówka w Radomiu w latach 2010-2013.

Kampania badawcza dostarczyła bogatych i zróżnicowanych zbiorów źródeł archeologicznych, dokumentujących aktywność ludzką na wzgórzu Piotrówka między X a XXI w., nieprzerwaną pomimo zmian funkcji i organizacji przestrzeni. Dzięki realizowanym równolegle z wykopaliskami badaniom paleogeograficznym istnieje możliwość powiązania kolejnych faz użytkowania wzgórza ze zmianami o charakterze środowiskowym. Wyjątkowo dobrze, w porównaniu z większością wczesnośredniowiecznych grodzisk na Niżu Polskim, zachowała się sekwencja stratygraficzna, pozwalająca na szczegółowe studia nad chronologią i charakterem form aktywności ludzkiej, zarówno w okresie funkcjonowania tu grodu, jak i po jego likwidacji. Bardzo bogaty zestaw znalezisk dokumentuje zarówno większość aspektów życia codziennego, jak i powiązania kulturowe mieszkańców wczesnośredniowiecznego grodu. To wszystko czyni z radomskiego grodziska obiekt kluczowy dla studiów nad procesami społecznymi i kulturowymi związanymi z formowaniem się wschodnich prowincji państwa wczesnopiastowskiego, funkcjonowaniem wczesnośredniowiecznych ośrodków administracyjnych i ich przekształceniami w dobie reformy miejskiej, a także wzajemnych interakcji człowieka i środowiska naturalnego ujmowanych w długiej perspektywie czasowej. Brak pełnego opracowania i publikacji materiałów z omawianych badań w znaczący sposób ograniczał możliwości studiów nad wyżej wymienionymi zagadnieniami. Ma ono także niezwykle istotne znaczenie konserwatorskie – w związku z trwającymi pracami nad koncepcją ochrony i udostępnienia terenu grodziska, pełen dostęp do opracowanych wyników badań jest niezbędny dla właściwiej oceny wartości archeologicznego dziedzictwa Piotrówki, odpowiednich form zarządzania nim, w tym właściwego i odpowiedzialnego włączenia tego obszaru we współczesną tkankę miejską.

Publikacja stanowi pierwszy z 3 tomów, które złożą się na pełny obraz wczesnośredniowiecznego Radomia.

Publikacja została umieszczona i udostępniona w wolnym dostępie (licencja Creative Commons 3.0) w internecie dnia 30 grudnia 2020 r., na portalu RCIN.org.pl, pod adresem:

https://rcin.org.pl/dlibra/publication/188315/edition/154109

Jeśli zaś chcą Państwo zapoznać się z jej treścią przed pobraniem, zachęcam do obejrzenia prezentacji multimedialnej streszczającej zawartość. Prezentacja zamieszczona jest w serwisie YouTube, na kanale ArcheoTV, pod poniższym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=PvSbET98WpA

Całkowity koszt realizacji zadania: 73 000 PLN
Dofinansownie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 30 000 PLN
Wkład własny wnioskodawcy: 55 000 PLN
Wkład własny wnioskodawcy pokrył Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Wniosek otrzymał dofinansowanie z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „ochrona zabytków archeologicznych”. Zadanie „opracowanie, wraz z obowiązkową publikacją książkową, wyników przeprowadzonych badań archeologicznych, w tym analiza i konserwacja pozyskanych w ramach tych badań zabytków”. Zadanie realizowane jest we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *